Saturday, 04 Απριλίου 2020 - Γενικές Ανακοινώσεις
Με λύπη μας, σας ενημερώνουμε ότι την περασμένη Κυριακή 29 Μαρτίου έφυγε από τη ζωή στα 78 του χρόνια ο συνάδελφος ναυπηγός Κώστας Κοκκάλας.

Ο εκλιπών γεννήθηκε στο Βαλτέτσι Αρκαδίας το 1942 και σπούδασε ναυπηγός και μηχανολόγος μηχανικός στην Ιταλία (μέλος ΤΕΕ).

Το 1974 ξεκίνησε την επαγγελματική του σταδιοδρομία από το ναυπηγείο ΝΕΩΡΙΟΝ της Σύρου, ως επιβλέπων μηχανικός παραγωγής ανεβαίνοντας όλες τις κλίμακες της ιεραρχίας, υπήρξε δε εκ των ελαχίστων στελεχών που εξάντλησαν την ιεραρχία και στα τρία μεγάλα ναυπηγεία της χώρας. Πιό συγκεκριμένα, την περίοδο 1987 ? 1994 διετέλεσε Γενικός και Εμπορικός Διευθυντής στα Ναυπηγεία Σκαραμαγκά, από τα οποία αποχώρησε το 1994 συμμετέχοντας στην ομάδα των επιχειρηματιών που είχαν αγοράσει το Ναυπηγείο ΝΕΩΡΙΟΝ. Την περίοδο 1997 - 2004 διετέλεσε Αντιπρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος των Ναυπηγείων Ελευσίνας που εν τω μεταξύ είχαν εξαγοραστεί από τον όμιλο ?ΝΕΩΡΙΟΝ?, εταιρεία εισηγμένη στο Χρηματιστήριο Αξιών Αθηνών. Από τον Νοέμβριο του 2004 διετέλεσε Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου των ναυπηγείων ΝΕΩΡΙΟΝ, θέση που διατήρησε μέχρι τη μεταβίβαση του ναυπηγείου στον Όμιλο ΟΝΕΧ.

Επίσης, στην τακτική Γενική Συνέλευση της Ένωσης Ευρωπαϊκών Ναυπηγείων (CESA) που συνήλθε στο Όσλο της Νορβηγίας στις 10 Ιουνίου 2011 ο εκλιπών εκλέχτηκε στη θέση του Προέδρου της Ένωσης Ευρωπαίων Ναυπηγοεπισκευαστών (Ship Repair, Maintenance and Conversion), θέση την οπία ια πρώτη φορά στα 80 χρόνια της Ένωσης Ευρωπαϊκών Ναυπηγείων καταλάμβανε Έλληνας επιχειρηματίας.

Ο εκλιπών συνεργάστηκε κατ΄ επανάληψη με τη Σχολή Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχ. του ΕΜΠ στα πλαίσια προγραμμάτων, ενώ και ο γιός του Γιώργος είναι απόφοιτος της Σχολής μας.

Ο συν. Κώστας Κοκκάλας άφησε την τελευταία του πνοή στην Αθήνα όπου και διέμενε. Η είδηση του θανάτου γέμισε με θλίψη όλους εμάς που τον είχαμε γνωρίσει και είχαμε συνεργαστεί μαζί του. Ας είναι ελαφρύ το χώμα που σκέπασε τη σωρό του.

Κοσμήτορας Σχολής Ναυπηγών

Βρείτε εδώ τον κατάλογο

Με ομόφωνη απόφαση των μελών δίνεται η δυνατότητα διαρκούς επικαιροποίησης της συνημμένης λίστας, με προσθήκες ή τροποποιήσεις έπειτα από αξιολόγηση των διδασκόντων, σχετικά με τις προτεινόμενες μεθόδους διδασκαλίας.

Οι ώρες της εξ αποστάσεως διδασκαλίας ακολουθούν το εγκεκριμμένο ωρολόγιο πρόγραμμα σπουδών του εαρινού εξαμήνου με μικρές τροποποιήσεις για τις οποίες ενημερώνονται οι φοιτητές μέσω του ιστότοπου ecourses.ntua.gr.

Wednesday, 01 Απριλίου 2020 - Ανακοινώσεις Προπτυχιακών
Το μάθημα Αγγλικά 2 θα γίνεται 'σύγχρονα' αλλά και 'ασύγχρονα' με υλικό το οποίο έχει ήδη αναρτηθεί στο mycourses στο φάκελο Αγγλικά 2ου (στα ΕΓΓΡΑΦΑ).

Βρείτε εδώ τον φάκελο

Οι φοιτητές οι οποίοι επιθυμούν να συμμετάσχουν σε αυτό (όσοι δεν έχουν απαλλαγή λόγω πιστοποιητικού γλωσσομάθειας), μπορούν να κατεβάσουν το υλικό (θεωρία, ασκήσεις, σύνδεσμοι, pdf) ενώ καλούνται να ξεκινήσουν να το μελετούν σύμφωνα με τα βήματα (Step 1, 2 etc) που θα βρουν στην πλατφόρμα.

Επίσης, την Παρασκευή 10/4 θα πραγματοποιηθεί ηλεκτρονικό μάθημα μέσω πλατφόρμας webex σε αυτό το σύνδεσμο:

Βρείτε εδώ τον σύνδεσμο

Σκοπός του ηλεκτρονικού αυτού μαθήματος θα είναι η επίλυση αποριών, η συζήτηση θεμάτων που αντιμετώπισαν οι φοιτητές και άλλες ερωτήσεις τους ως προς το υλικό. Το μάθημα αυτό ΔΕΝ θα έχει τη μορφή διάλεξης αλλά εμβάθυνσης στο υλικό που θα έχουν ήδη δουλέψει οι φοιτητές κατά τον προσωπικό τους χρόνο μελέτης.

Η διδάσκουσα

Δρ Μ. Σταθοπούλου

Monday, 30 Μαρτίου 2020 - Γενικές Ανακοινώσεις
Η έντυπη έκδοση του τεύχους Μαρτίου 2020 των Ναυτικών Χρονικών κυκλοφόρησε, όπως κάθε μήνα, έγκαιρα για όλους τους συνδρομητές.

Με αφορμή την προτροπή της πολιτείας να «μένουμε σπίτι» κατά τη διάρκεια της πρωτόγνωρης αυτής περιόδου, τα Ναυτικά Χρονικά θα διαθέτουν δωρεάν, και για όσο διάστημα διαρκέσει ο περιορισμός της κυκλοφορίας των πολιτών, τα τεύχη που εκδίδονται και προς ψηφιακή ανάγνωση.

Από σήμερα μπορείτε να διαβάσετε το τεύχος Μαρτίου των Ναυτικών Χρονικών online, πατώντας εδώ

Η καθημερινή ενημέρωση για τη ναυτιλία, τις μεταφορές και το διεθνές εμπόριο συνεχίζεται μέσα από την ιστοσελίδα των Ναυτικών Χρονικών.

Μένουμε σπίτι, αλλά διατηρούμε την αφοσίωσή μας για την έγκυρη και έγκαιρη ναυτιλιακή ενημέρωση.

Γρηγόρης Γρηγορόπουλος

Στο συνημμένο αρχείο περιέχεται κατάλογος των μαθημάτων που προσφέρονται απο την Σχολή ΝΜΜ στο πλαίσιο της συνέχισης εξ αποστάσεως εκπαιδευτικής διαδικασίας για τα μαθήματα του Προπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών και του Διατμηματική Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών του του Εαρινού Εξαμήνου του Ακαδ. Έτους 2019-2020, όπως εγκρίθηκε σήμερα από τα μέλη της Κοσμητείας (27.3.2020).

Friday, 27 Μαρτίου 2020 - Ανακοινώσεις Προπτυχιακών
Στοιχεία Μελέτης και Σχεδίασης Πλωτών Κατασκευών

Λόγο επικαιροποίησης του καταλόγου των φοιτητών εν όψει της έναρξης διαδικτυακών μαθημάτων από την Δευτέρα 30 Μαρτίου 2020, θα διαγραφούν όλα τα ονόματα χρηστών, καλούνται δε οι εγγεγραμμένοι στο μάθημα κατά το τρέχον θερινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2019-2020, που σκοπεύουν να το παρακολουθήσουν, να επανεγγραφoύν στο my courses μέχρι το επερχόμενο Σαββατοκύριακο. Παρακαλώ να ειδοποιηθούν και οι τυχόν ενδιαφερόμενοι, εγγεγραμμένοι στο μάθημα, συμφοιτητές σας, που δεν έχουν γραφτεί στο my courses, να το κάνουν μέχρι το Σαββατοκύριακο.

Η έναρξη του μαθήματος θα είναι στις 15:15 σύμφωνα με το ωρολόγιο πρόγραμμα. Θα σας σταλεί σύνδεσμος για το webeX μέσω του my courses μέσα στο Σ/Κ.

Ο Διδάσκων

Σ.Α.Μαυράκος

Tuesday, 24 Μαρτίου 2020 - Ανακοινώσεις Προπτυχιακών
Εξαιτίας των περιορισμών στις μετακινήσεις και συγκεντρώσεις λόγω της εξάπλωσης του COVID-19, οι προγραμματισμένες επισκέψεις των φοιτητών της Σχολής ΝΜΜ στα γραφεία του DNV GL στις 6 και 7 Απριλίου αναβάλλονται. Οι επισκέψεις θα αναπρογραμματιστούν μετά τη λήξη των περιορισμών.