Ανακοινώσεις Προπτυχιακών

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ Ενημερώνουμε πως η εξέταση του μαθήματος «ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΠΛΟΙΟΥ ΣΕ ΚΥΜΑΤΙΣΜΟΥΣ & ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ» επιλογή του 8ου εξαμήνου, θα γίνει την Παρασκευή 15 Ιουνίου 2018, ώρα 12:00 μ. στην αίθουσα του 2ου ορόφου του κτιρίου Α.Ν.Υ.Μ., αντί για την Τρίτη 12 Ιουνίου 2018.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ Ενημερώνουμε πως η εξέταση του μαθήματος «ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ» του 2ου εξαμήνου, θα γίνει την Δευτέρα 2 Ιουλίου 2018, ώρα 15:00 μ.μ. στα Αμφιθέατρα Α, Δ, καθώς και στις αίθουσες 201, 202, 204, του κτιρίου Ζ.

Ενημερώνουμε πως η εξέταση του μαθήματος «ΦΥΣΙΚΗ ΙΙ» , του δευτέρου εξαμήνου άλλαξε. Η νέα ημερομηνία εξέτασης του μαθήματος είναι η Τετάρτη 13 Ιουνίου 2018, ώρα 8:30 π.μ. στο Αμφιθέατρο Δ. καθώς και στις αίθουσες 105, 106, 201, 202, 209.

Tuesday, 08 Μαίου 2018

Αγαπητοί φοιτητές, αγαπητές φοιτήτριες, σας ενημερώνουμε ότι τα μαθήματα της Αγγλικής Γλώσσας και Ορολογίας (2ου και 4ου εξαμήνου) αρχίζουν κανονικά από Τετάρτη 09/05/18 τις ώρες και τις μέρες που έχουν ήδη οριστεί στα Προγράμματα Σπουδών των Σχολών σας.

Ενημερώνουμε τους φοιτητές της Σχολής μας ότι την Πέμπτη 10η Μαΐου 2018, και ώρα 11:30 θα πραγματοποιηθεί ενημερωτική εκδήλωση στην αίθουσα 106 με θέμα: «Δυνατότητες Επαγγελματικής Απασχόλησης στον Ελλαδικό Χώρο» Ομιλητές θα είναι οι:

?Αντώνης Ματθαίου, Ναυπηγός και Μηχανολόγος Μηχανικός ΕΜΠ, πραγματογνώμονας,

?Διαμάντης Γεώργιος, μέλος ΕΛΙΔΝΑ (Επιτροπή Διερεύνησης Ναυτικών Ατυχημάτων), και,

?Πεκτελίδης Δημήτριος (Hellenic Seaways)

Καλούνται οι σπουδαστές των τελευταίων ετών να παρακαλουθήσουν την ενδιαφέρουσα αυτή ενημέρωση.

Ενημερώνουμε πως η περίοδος των δηλώσεων των μαθημάτων για την επί πτυχίω εξεταστική των χειμερινών μαθημάτων, παρατείνεται μέχρι και την Τετάρτη 9 Μαΐου 2018.

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι να υποβάλουν την δήλωση των μαθημάτων ΜΟΝΟ στο ακόλουθο link :

Η επί πτυχίω εξεταστική αφορά φοιτητές που έχουν κωδικό 08112?? ή παλαιότερο. Όσοι φοιτητές δεν κάνουν δήλωση μαθημάτων, δεν θα συμπεριληφθούν στους καταλόγους και δεν θα μπορούν να λάβουν μέρος στην εξεταστική. Σε περίπτωση συμμετοχή τους σε εξέταση, δεν θα υπάρχει δυνατότητα καταχώρησης της βαθμολογίας τους.

Ενημερώνουμε πως η περίοδος των δηλώσεων των μαθημάτων για την επί πτυχίω εξεταστική των χειμερινών μαθημάτων, ξεκινάει τη Δευτέρα 30 Μαρτίου 2018 και θα διαρκέσει μέχρι και την Κυριακή 6 Μαΐου 2018.

Wednesday, 25 Απριλίου 2018

Με βάση τα στοιχεία που τέθηκαν υπόψιν της αρμόδιας επιτροπής από το Τμήμα Μηχανοργάνωσης του ΕΜΠ και τη Γραμματεία της Σχολής καταρτίστηκε και αναρτήθηκε στη σελίδα της Πρακτικής Άσκησης (http://mycourses.ntua.gr/document/document.php) πίνακας κατάταξης των φοιτητών που δήλωσαν συμμετοχή στην Πρακτική Άσκηση του έτους 2018, κατέθεσαν εμπρόθεσμα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και έκαναν την εγγραφή τους στο μάθημα της Πρακτικής Άσκησης κατά το χειμερινό ή/και το εαρινό εξάμηνο του Ακαδημαϊκού Έτους 2017-2018. Διευκρινίζεται ότι με βάση σχετική απόφαση της Σχολής, για την κατάταξη των φοιτητών ελήφθησαν υπόψιν τα εξής δύο ισοδύναμα κριτήρια: ?Ο αριθμός των μαθημάτων στα οποία ο κάθε φοιτητής έχει πάρει προβιβάσιμο βαθμό μέχρι και την περίοδο του Σεπτεμβρίου σαν ποσοστό του συνολικού αριθμού μαθημάτων για την απόκτηση του πτυχίου. ?Ο μέσος όρος της βαθμολογίας του φοιτητή στα ανωτέρω μαθήματα. Υπενθυμίζεται ότι οι φοιτητές που δεν συμφωνούν με τα αποτελέσματα της αξιολόγησης έχουν τη δυνατότητα υποβολής ένστασης μέχρι την Πέμπτη, 3 Μαΐου 2018. Για το σκοπό αυτό θα πρέπει να καταθέσουν σχετικό αίτημα στη Γραμματεία της Σχολής.

Βρείτε εδώ τα ονόματα

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ Ενημερώνουμε πως το προγραμματισμένο μάθημα της «Υγιεινής και Ασφάλειας» , της Τρίτης 27 Μαρτίου 2018 αναβάλλεται, λόγω επαγγελματικού ταξιδιού του διδάσκοντα. Θα υπάρξει μελλοντική ανακοίνωση για την αναπλήρωσή του.