Ενημερώνονται οι φοιτητές που ενδιαφέρονται να μετάσχουν στο RTG Open House που θα πραγματοποιηθεί στην εταιρεία Laskaridis Shipping Co Ltd (Ξενίας 5 & Χαριλάου Τρικούπη, Κηφισιά) την Τετάρτη 29 Μαΐου 2019, ότι η ώρα έναρξης μετατίθεται από 11:30 στις 15:30.

«Υποτροφίες της ιταλικής κυβέρνησης για σπουδές στην Ιταλία» Διά του παρόντος ανακοινώνεται ότι για το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020 η Ιταλική κυβέρνηση χορηγεί υποτροφίες για σπουδές στην Ιταλία, οι οποίες απευθύνονται σε αλλοδαπούς υπηκόους και σε Ιταλούς πολίτες που διαμένουν στο εξωτερικό. Για το ακαδ. έτος 2019-20 θα χορηγηθούν σε Έλληνες φοιτητές υποτροφίες συνολικής διάρκειας 27 μηνών προς 900 ευρώ μηνιαίως. Οι αιτήσεις υποβάλλονται ηλεκτρονικά μέχρι τις 14:00 (ώρα Ιταλίας) της 30ης Μαΐου 2019. Σχετικές πληροφορίες μπορούν να βρουν οι ενδιαφερόμενοι στη συνημμένη Πρόσκληση ενδιαφέροντος (CALL FOR APPLICATIONS), διαθέσιμη επίσης στο https://studyinitaly.esteri.it .

Βρείτε εδώ το πρόγραμμα την ανακοίνωση

Βρείτε εδώ την πρόσκληση

Tρεις Υποτροφίες της HELMEPA μεταπτυχιακών σπουδών Master?s στην Ελλάδα ή σε χώρα μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης, ύψους ?15.000 η κάθε μία, οι οποίες κατανέμονται ως εξής:

? Ναυτιλιακές σπουδές, στη μνήμη του Γιώργου Π. Λιβανού, Ιδρυτή της HELMEPA

? Περιβαλλοντικές επιστήμες, στη μνήμη του Καπετάν Βασίλη Κ. Κωνσταντακόπουλου, Επίτιμου Προέδρου της HELMEPA

? Ναυπηγική - Θαλάσσια Μηχανική και Τεχνολογία, στη μνήμη του Σταύρου Νταϊφά, Ιδρυτικού Μέλους της HELMEPA.

Αιτήσεις υποψηφίων μέχρι τις 10 Ιουνίου!

Διά του παρόντος ανακοινώνεται η έναρξη κατά το ακαδ. έτος 2019-2020 μεταπτυχιακού προγράμματος στον τομέα των ευφυών συστημάτων κρίσιμων υποδομών, το οποίο προσφέρει το Τμήμα Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών Πανεπιστημίου Κύπρου σε συνεργασία με το Κέντρο Αριστείας στην Έρευνα και Καινοτομία (KIOS) και το Imperial College London. Οι αιτήσεις υποβάλλονται ηλεκτρονικά μέχρι την 1η Ιουλίου τ.έ. στο http://applications.ucy.ac.cy/postgraduate appl/MNG USER enlogin frm . Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα και τις υποτροφίες είναι διαθέσιμες στο www.msccis.ucy.ac.cy και στο συνημμένο αρχείο.

Βρείτε εδώ την νακοίνωση

Παρουσίαση-Investigation of random wave systems in finite water depths

Βρείτε εδώ την παρουσίαση

Ερευνητικό Έργο MATISSE-«Μελέτη Επάρκειας Εξελιγμένων Υλικών Ιχθυοκλωβών Ανοιχτής Θαλάσσης ? Αριθμητική και Πειραματική Διερεύνηση σε Συνθήκες Πραγματικής Φόρτισης»

Βρείτε εδώ την παρουσίαση

H Σχολή Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ διοργανώνει Εσπερίδα με θέμα: Εναλλακτικές Πηγές Ενέργειας στην Ναυτιλία

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στις 16/5/2019, ώρες: 15.00-19.00, στην Αίθουσα Τελετών του Κτιρίου Διοίκησης του ΕΜΠ, στην Πολυτεχνειούπολη Ζωγράφου.

Βρείτε εδώ το πρόγραμμα της εκδήλωσης

ALPHA BULKERS SHIPMANAGEMENT INC is looking for a PMS Engineer Required qualifications:

-University degree in Marine Engineer or Naval Architecture (NTUA or TEI)

-1-3 years office experience in spares purchasing or PMS administration

- Excellent organizational and English language skills

-Technical expertise with computerized planned maintenance systems

Interested candidates should send their CVs at hr@alphabulkers.com