Βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμο την πρόσκληση

Πατήστε εδώ

Βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμο την αίτηση

Πατήστε εδώ

Thursday, 09 Ιανουαρίου 2020

Η εταιρία Poseidon Boats ενδιαφέρεται να προσλάβει απόφοιτο ή τελειόφοιτο φοιτητή της σχολής Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών με αντικείμενο τη 3D σχεδίαση. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να αποστείλουν τα βιογραφικά τους στο info@boats.gr. Για περισσότερες πληροφορίες ή διευκρινίσεις μπορείτε να καλέσετε στο 2262058573.

Η εταιρεία SEA WORLD MANAGEMENT AND TRADING INC. ενδιαφέρεται να προσλάβει σε θέση πλήρους απασχόλησης έναν απόφοιτο ( ή τελειόφοιτο φοιτητή) της Σχολής Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών του ΕΜΠ με κύριο αντικείμενο εργασίας το PMS.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να αποστείλουν το βιογραφικό τους στο hr@seaworldmt.gr ή/και να ζητήσουν περεταίρω διευκρινήσεις ή πληροφορίες από την κα Χριστίνα Χριστοδούλου (Διεύθυνση Ανθρώπινου Δυναμικού) στο τηλέφωνο 210 9413777 / Ext: 511.

ΟΙ ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΤΗΣ ΕΝΩΣΕΩΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΕΦΟΠΛΙΣΤΩΝ

Τέσσερις υποτροφίες μεταπτυχιακών σπουδών προδιδακτορικού επιπέδου σε τομείς σχετιζόμενους με το ναυτιλιακό αντικείμενο, προκηρύσσει η Ένωση Ελλήνων Εφοπλιστών. Διαβάστε το δελτίου τύπου.

Συγκεκριμένα:

Η ΕΕΕ, στη μνήμη του αειμνήστου προέδρου της Αντωνίου Χανδρή χορηγεί υποτροφία, σε πανεπιστήμια των κρατών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης εκτός Ελλάδας, ύψους 10.000 δολαρίων ΗΠΑ. Η υποτροφία αφορά στο ακαδημαϊκό έτος 2019 ? 2020. Βρείτε εδώ την υποτροφία.

Η εταιρεία NEPTUNE LINES στην μνήμη του ιδρυτή της, Νικολάου Τραυλού, χορηγεί υποτροφία διαμέσου της ΕΕΕ, σε Πανεπιστήμια των κρατών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης εκτός Ελλάδας, ύψους 10.000 Ευρώ για το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021.

Βρείτε εδώ την υποτροφία.

Η κυρία Ειρήνη Νταϊφά, στη μνήμη του Σταύρου Α. Νταϊφά, χορηγεί υποτροφία διαμέσου της ΕΕΕ, σε Πανεπιστήμια των κρατών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης εκτός Ελλάδος, ύψους 15.000 Δολαρίων ΗΠΑ για το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020.

Βρείτε εδώ την υποτροφία.

Επίσης, η εταιρεία «Εκθέσεις Ποσειδώνια Α.Ε» χορηγεί υποτροφία για το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021 διαμέσου της ΕΕΕ σε Πανεπιστήμια των κρατών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης (συμπεριλαμβανομένης της Ελλάδας) ύψους 10.000 Ευρώ.

Βρείτε εδώ την υποτροφία.

Για τις απαιτούμενες προϋποθέσεις, τα δικαιολογητικά που πρέπει να υποβληθούν μέχρι την Παρασκευή 28 Φεβρουαρίου 2020 και για άλλες συναφείς πληροφορίες, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στα γραφεία της Ενώσεως Ελλήνων Εφοπλιστών στον Πειραιά, Ακτή Μιαούλη 85 και στα τηλέφωνα 210 4291159 ? 65 στην κυρία Ελένη Πρασίνου.

Οι σχετικές προκηρύξεις βρίσκονται στην ιστοσελίδα της ΕΕΕ: www.ugs.gr

Βρείτε εδώ την αίτηση.

ΟΙ ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΤΗΣ ΕΝΩΣΕΩΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΕΦΟΠΛΙΣΤΩΝ

Συγκεκριμένα:

Οι σχετικές προκηρύξεις βρίσκονται στην ιστοσελίδα της ΕΕΕ: www.ugs.gr

Βρείτε εδώ την αίτηση.

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Η Σχολή Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχ. ΕΜΠ υπέγραψε στις 10 Δεκεμβρίου 2019 Μνημόνιο Συνεργασίας (MOU) με τον Κορεάτικο Νηογνώμονα (Korean Registry, KR). Με βάση το Μνημόνιο αυτό ο KR εκχωρεί στη Σχολή και το ΕΜΠ τα δικαιώματα χρήσης των παρακάτω λογισμικών πακέτων:

KR-CON: Μια βάση δεδομένων που περιέχει τις διεθνείς συμβάσεις και κώδικες καθώς και τους κανονισμούς και τις οδηγίες και που έχει εκδόση ο ΙΜΟ για χρήση από τους σπουδαστές του επιθεωρητές και όσους ασχολούνται με τα ναυτιλιακάθέματα.

KR SeaTrust-HullScan: Λογισμικό που αφορά τους κοινούς κανόνες αντοχής για πλοία μεταφοράς φορτίου χύδην (Bulk Carriers) και δεξαμενόπλοια (Oil Tankers).

Monday, 16 Δεκεμβρίου 2019

Το εργαστήριο προσωπικών υπολογιστών της Σχολής (PC LAB- θα λειτουργήσει κατά την εορταστική περίοδο τις παρακάτω ημέρες και ώρες:

Δευτέρα 23/12/2019-9.30-15.00

Πέμτπη 02/01/2020-9.30-15.00

Παρασκευή 03/01/2020-9.30-15.00

Από την Τρίτη 07/01/2020 η λειτουργία τους εργαστηρίου επιστρέφει στο τακτικό της ωράριο.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ Σας ενημερώνουμε ότι ο Φοιτητικός Σύλλογος της Σχολής Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών,αποφάσισε κατάληψη της Σχολής την Πέμπτη 5 Δεκεμβρίου και την Παρασκευή 6 Δεκεμβρίου 2019.

Από τη Γραμματεία

Την Τρίτη 3 Δεκεμβρίου (17.00-20.00) πραγματοποιείται στο ίδρυμα "Σταύρος Νιάρχος" επετειακή εκδήλωση για τα 50 χρόνια της Σχολή Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Δεδομένου του περιορισμένου χώρου της εκδήλωσης έχουμε μεριμνήσει για τη ζωντανή μετάδοση της εκδήλωσης εφόσον πατήσετε στον παρακάτω σύνδεσμο: