Ως Τοπικοί Υπεύθυνοι για τη διαχείριση υπόπτων κρουσμάτων λοίμωξης COVID-19 στη Σχολή Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ορίστηκαν οι:

-Αγγελική Λάμπρου, 210 772 2246, alambrou@central.ntua.gr,

-Ελευθερία Ηλιοπούλου, 210 772 1407, eli@deslab.ntua.gr,

-Χαρά Σαράφογλου, 210 772 1789, chsaraf@mail.ntua.gr

ΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΝΑΥΠΗΓΩΝ Ακαδημαϊκού έτους 2020-2021 Βρείτε εδώ την ανακοίνωση

Friday, 09 Οκτωβρίου 2020
WEGEMT Online Course on Green Shipping

18-19 November, 2020

Free for students

The European Association of Universities in Marine Technology and Related Sciences (WEGEMT) and The Royal Institution of Naval Architects (RINA) are jointly organizing a 2-day course on ?Green Shipping: Energy, Emissions & Economy?.

This online course is for students only.

Click here to register your interest

For non students we will be hosting a similar event in spring 2020 please monitor our events page for further details.

Ανακοινώνουμε έγγραφο του Διδάσκοντα του μαθήματος «Μηχανική Μάθηση» της Σχολής Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Ε.Μ.Π. κ. Γεωργίου Σιόλα για τους Υποψηφίους Διδάκτορες που τούς έχει ορισθεί το παραπάνω μάθημα από την Σχολή μας.

Καλησπέρα σας

στο παρελθόν είχαμε Υ.Δ. των σχολών σας που παρακολούθησαν το μεταπτυχιακό μας μάθημα "Μηχανική Μάθηση". Φέτος, το μάθημα θα γίνει εξ αποστάσεως μέσω MS Teams κάθε Πέμπτη 12.45 - 15.00, με πρώτη διάλεξη 15/10. Για να μπορέσουν να το παρακολουθήσουν

- αν έχουν ιδρυματικό λογαριασμό θα χρειαστούν τον κωδικό του μαθήματος στο MS Teams που είναι: h1n9rgo. Μπορείτε αν θέλετε να τον προσθέσετε στο πρόγραμμα των μεταπτυχιακών προς διευκόλυνσή τους.

- αν δεν έχουν ιδρυματικό λογαριασμό ακόμα (έκαναν τώρα αίτηση και δεν είναι απόφοιτοί μας), θα πρέπει προς το παρόν να μας στείλουν τα email τους για να τους προσθέσουμε εμείς (αποστολή στο παρόν email), ιδανικά μάλιστα αν μπορεί αυτό να γίνει συγκεντρωτικά από εσάς.

Σας ευχαριστούμε και καλή ακαδημαϊκή χρονιά

Εκ μέρους των διδασκόντων

Γιώργος Σιόλας

Georgios Siolas

Artificial Intelligence and Learning Systems Laboratory (AILS)

School of Electrical and Computing Engineering

National Technical University of Athens

T: +302107722262 · M: +306948571243 · SkypeID: giosiolas

Από την Γραμματεία της Σχολής Ναυπηγών Μηχ/γων Μηχ/κών Ε.Μ.Π

Ζωγράφου, 8 Οκτωβρίου 2020

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΕΙΣΔΟΧΗΣ ΣΤΙΣ ΕΣΤΙΕΣ ΠΡΩΤΟΕΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Έναρξη αιτήσεων εισδοχής πρωτοετών φοιτητών (Προπτυχιακών - Μεταπτυχιακών - Υπ. Διδακτόρων: 9/9/2020- 9/10/2020 Δεδομένης της ανάγκης περιορισμού της διασποράς του COVID-19, οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να υποβάλλουν την αίτηση και τα απαραίτητα δικαιολογητικά ηλεκτρονικά στο email: protokollo@central.ntua.gr χρησιμοποιώντας τα έντυπα αιτήσεων για ΝΕΕΜΠ-ΦΕΖ [1].

Τα πρωτότυπα δικαιολογητικά θα προσκομίζονται με την εισδοχή στην εστία.

[1] http://esties.ntua.gr/AITHSEIS_EISDOXWN_NEEMP-FEZ_2020.pdf
Monday, 07 Σεπτεμβρίου 2020

Assistant Project Officer

The Institute of Energy for SE Europe (IENE), an independent and well established research and business information organization seeks to appoint an assistant project officer. The position is suitable for a young graduate who is willing to work hard and learn as he or she will be involved with a number of diverse projects which the Institute is now carrying out on behalf of clients but also in fulfillment of its own agenda.

This is a full time appointment with a minimum 12 month engagement period to be based at the Institute's headquarters in central Athens. The ideal candidate must have a first degree in science/engineering/economics/humanities and a masters degree in any of the above. The candidate must be able to communicate fluently in English. Knowledge of Greek, although not essential, will be considered an asset.

The position is for immediate appointment and interested applicants must send their CV in English attention to Ms. Katerina Stergiou at marketing@iene.gr All applications will be treated in full confidence. Selected applicants will be required to attend an interview at IENE's offices and the successful applicant will be required to undergo a skills verification test.