Friday, 10 Σεπτεμβρίου 2021
Pantheon Tankers, a leading Shipping Company providing ship management services to the Tanker sector, operating a fleet of more than 30 tankers is looking for:

NTUA - School of Naval Architecture and Marine Engineering graduates, with an excellent career record, excellent English skills and with completed military service obligations for the following positions:

HSQE Assistant

To assist with the maintenance of the Safety Management System, the Risk Assessment and Management of Change Processes and in due course to develop auditing an ship inspection skills so as to conduct and follow up audits and inspections

Purchasing Operator

To assist with the management and execution of requisitions for spares, stores, provisions, lubricants for a designated fleet of tankers.

Interested candidates should send their CV mentioning preferred position (if applicable) at hr@pantheontankers.com
Friday, 10 Σεπτεμβρίου 2021
NAVAL ARCHITECT MARINE ENGINEER VACANCY

POSITION DESCRIPTION

Cyprus Sea Lines Co Ltd, shipping company based in Kifisia is looking to hire a Naval Architect & Marine Engineer recent graduate to support its Technical Department. The team member will maintain & update records of

inspections and voyage repairs, lub and fuel oil analyses and outstanding items. Will also monitor fleet performance and maintenance by screening technical records and participate in special projects such as modifications and implementation of new regulations.

QUALIFICATIONS

THE IDEAL CANDIDATE SHOULD HOLD A UNIVERSITY DEGREE IN NAVAL ARCHITECTURE & MARINE ENGINEERING, BE FLUENT IN ENGLISH (SPOKEN AND WRITTEN) AND COMPUTER LITERATE (MS OFFICE & DANAOS). HE/SHE MUST ALSO HAVE GOOD COMMUNICATION AND INTERPERSONAL SKILLS AND CAN WORK IN A MULTI-TASKING DYNAMIC ENVIRONMENT.

HOW TO APPLY

Applications and English CV can be emailed to shippingco.hr@gmail.com

Στις 12-13 Οκτωβρίου 2021, η Κοινότητα για τη Γαλάζια Ανάπτυξη διοργανώνει τη δεύτερη Ετήσια Συνέλευσή της (Annual Assembly) και ένα Webinar με θέμα τη βιώσιμη Γαλάζια Οικονομία. Λόγω των περιορισμών COVID-19, η διοργάνωση θα είναι πλήρως διαδικτυακή. Δείτε την agenda ακολουθώντας τον παρακάτω σύνδεσμο. Περισσότερες πληροφορίες θα ακολουθήσουν σύντομα...

Blue Growth -2nd Annual Assembly and Webinar on Sustainable Blue Economy (interreg-med.eu)

Η ΕΕΝΜΑ με αφορμή την συμπλήρωση 75 χρόνων από την ίδρυση της θεσπίζει το ετήσιο Πρόγραμμα Υποτροφιών Ναυτιλιακών Σπουδών. Για περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα υποτροφιών πατήστε εδώ

Το Ταμείο Αρωγής Απόρων Μεσσηνίων Φοιτητών της Ιεράς Μητροπόλεως Μεσσηνίας προκηρύσσει συμφώνως με το ΦΕΚ 113/Β/29-1-2009 για το Ακαδημαϊκό Έτος 2021-2022 υποτροφίες σε νεοεισαχθέντες προπτυχιακούς φοιτητές της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Περισσότερες πληροφορίες υπάρχουν σε αυτό τον σύνδεσμο.

Έναρξη υποβολής αιτήσεων εισδοχής πρωτοετών φοιτητών Ε.Μ.Π. (Προπτυχιακών-Μεταπτυχιακών - Υπ. Διδακτόρων): 1/9/2021 - 30/9/2021

Δεδομένης της ανάγκης περιορισμού της διασποράς του COVID-19, οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να υποβάλουν την αίτηση και τα απαραίτητα δικαιολογητικά ηλεκτρονικά στο email: protokollo@central.ntua.gr χρησιμοποιώντας τo έντυπo αίτησης για ΝΕΕΜΠ. Τα πρωτότυπα δικαιολογητικά θα προσκομίζονται με την εισδοχή στην εστία.

Οι ενδιαφερόμενοι θα μπαίνουν στο site των Εστιών για τα δικαιολογητικά και το έντυπο.
Long established, constant expanding shipping company based in southern suburbs, which is managing a fleet of Bulk Carriers, is seeking a Technical Assistant. The ideal candidate should have technical academic qualifications & 1-2 years' experience in a similar position.

He/She should also be fluent in English and have computer literacy.

Please send your CVs at shippingvacancies2017@gmail.com latest by 30/07/2020.