Το έργο Blue Growth Interreg MED συμμετέχει στον θεσμό "European Maritime Day in My Country" μέσω της Σχολής Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ, με τη δημιουργία ενός ντοκιμαντέρ με τίτλο "European Maritime Day in Greece - The Blue Growth Community experience". Το ντοκιμαντέρ καταγράφει την εμπειρία των ελλήνων εταίρων των έργων του Interreg MED στον τομέα της γαλάζιας ανάπτυξης και το όραμά τους για το μέλλον της γαλάζιας οικονομίας στην Ελλάδα.

Το ντοκιμαντέρ θα προβληθεί για πρώτη φορά στις 8 Ιουνίου 2021, συμπίπτοντας με την Παγκόσμια Ημέρα Ωκεανών από τα μέσα επικοινωνίας της Σχολής Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών και του έργου Blue Growth.

Μάθετε περισσότερα στο επίσημο δελτίο τύπου που έχει αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του έργου: Βρείτε εδώ to δελτίο τύπου

Χορήγηση υποτροφιών σε προπτυχιακούς φοιτητές που ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες

Βρείτε εδώ την ανακοίνωση

Διαδικτυακή εκδήλωση του ΕΜΠ με τη φαρμακευτική εταιρεία Pfizer

Βρείτε εδώ την ανακοίνωση

Tuesday, 20 Απριλίου 2021

Στο πλαίσιο υλοποίησης του έργου MISTRAL, του Ευρωπαϊκού Προγράμματος INTERREG MED 2014-2020, η Περιφέρεια Κρήτης σε συνεργασία με το ΕΛΚΕΘΕ διοργανώνει στις 21 Απριλίου 2021 διαδικτυακό learning camp με σκοπό την ενίσχυση της δικτύωσης των επιχειρήσεων του τομέα της Γαλάζιας Ανάπτυξης και την ενημέρωση σχετικά με τη Στρατηγική Έξυπνης Εξειδίκευσης και τη νέα προγραμματική περίοδο.

Η διοργάνωση εντάσσεται στις δράσεις της "Ευρωπαϊκής ημέρας για τη θάλασσα" (European Maritime Day).

Δείτε εδώ την πρόσκληση

Δείτε εδώ την agenda

Την Πέμπτη 22/4/2021, 1-3μμ, ο κ. Δημήτρης Ζήσης Αναπληρωτής Καθηγητής του Πανεπιστ. Αιγαίου, θα δώση διάλεξη στα πλαίσια του ΔΠΜΣ Ναυτική και Θαλάσσια Τεχνολογία με θέμα/τίτλο:

"Διαχείριση και ανάλυση μεγάλου όγκου χωρο-χρονικών δεδομένων. Η περίπτωση του MarineTraffic"

Επισυνάπτεται περίληψη και στοιχεία. Βρείτε εδώ την περίληψη

Η παρουσίαση θα γίνει διαδικτυακά με το παρακάτω webex link Meeting link:

Meeting number:121 230 9277

Password:eEGkwHxy373

Host key:728752

Καλούνται όλοι οι ενδιαφερόμενοι να προσέλθουν.

Εκ του ΔΠΜΣ

Κ.Μπελιμπασάκης και Κ.Σπύρου

Wednesday, 14 Απριλίου 2021

POSITION DESCRIPTION

Global Ship Management company based in Kifisia is looking to hire a Naval Architect & Marine Engineer recent graduate to support its Technical Department. The new recruit will maintain & update records of inspections and voyage repairs, lub and fuel oil analyses and outstanding items. Will also monitor fleet performance and maintenance by screening technical records and participate in special projects such as modifications and implementation of new regulations.

QUALIFICATIONS

THE IDEAL CANDIDATE SHOULD HOLD A UNIVERSITY DEGREE IN NAVAL ARCHITECTURE & MARINE ENGINEERING, BE FLUENT IN ENGLISH (SPOKEN AND WRITTEN) AND COMPUTER LITERATE (MS OFFICE & DANAOS). HE/SHE MUST ALSO HAVE GOOD COMMUNICATION AND INTERPERSONAL SKILLS AND CAN WORK IN A MULTI-TASKING DYNAMIC ENVIRONMENT.

HOW TO APPLY

Applications and English CV can be emailed to shippingco.hr@gmail.com