Ανακοινώσεις Κοσμητείας
Friday, 07 Νοεμβρίου 2014
Αν και έχουν ολοκληρωθεί μόλις 4 απ΄ τις 13 εβδομάδες του ακαδημαϊκού εξαμήνου, έχουν προκύψει ήδη σοβαρές απώλειες ωρών διδασκαλίας λόγω διεξαγωγής γενικών συνελεύσεων των φοιτητών και λόγω αποφάσεων για «κλειστή Σχολή» που οδηγούν στη μη προσέλευση φοιτητών στα μαθήματα. Οι απώλειες ωρών διδασκαλίας επικεντρώνονται στα μαθήματα που διδάσκονται Τετάρτη (απΆ το μεσημέρι), Πέμπτη και Παρασκευή. Πέραν της απώλειας χρόνου διδασκαλίας,η διάσπαση (λόγω αλλεπάλληλων διακοπών) της συνέχειας των μαθημάτων καθιστά τη διδασκαλία πολύ λιγότερο αποτελεσματική για τους φοιτητές. Αυτές οι απώλειες ωρών είναι αδικαιολόγητες και δεν συμβαδίζουν με τηνπροσπάθεια που καταβάλλεται απΆ το προσωπικό της Σχολής (υπό την παρούσα μάλιστα συγκυρία), να διατηρηθεί το διδακτικό έργο σε υψηλό επίπεδο. Είμαι υποχρεωμένος να επισημάνω ότι περαιτέρω απώλειες ωρών θα οδηγήσουν σε συμπίεση του χρόνου εξετάσεων ή και στον χαρακτηρισμό μαθημάτων ως μη διδαχθέντων, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα απ΄τη νομοθεσία. Ζητώ απ΄ τους φοιτητές της Σχολής να μην προκαλέσουν άλλη απώλεια χρόνου διδασκαλίας.